Rozwój fotografii

Wiele osób pamięta jeszcze czasy kiedy aparaty fotograficzne mały kliszę, na której w zależności od jej długości można było zrobić maksymalnie dwadzieścia cztery, bądź trzydzieści sześć zdjęć.

Pojawienie się aparatów cyfrowych praktycznie zrewolucjonizowało branżę fotograficzną i całkowicie zmieniło podejście do robienia fotek.

Dawniej osoba fotografująca musiała się mocno zastanowić czy dane ujęcie jest tym, które pragnie sfotografować. Każda sesja zdjęciowa wymagała przygotowania i skupienia. Margines błędu był naprawdę niewielki.
Obecnie pstrykamy fotki praktycznie wszędzie i w każdej sytuacji będąc ograniczonymi jedynie przez wielkość karty pamięci. Brak ograniczeń daje pewien komfort, z drugiej jednak strony sesje zdjęciowe niemiłosiernie się wydłużają, gdyż każde ujęcie jest fotografowane kilkukrotnie. Technologia cyfrowa sprzyja zarówno perfekcjonistom, którzy uwielbiają dopieścić każdy szczegół, jak i amatorom robiącym zdjęcia np. zjadanemu właśnie posiłkowi.

Robienie setek zdjęć aparatem cyfrowym powoduje, że często pojawia się problem z ich segregowaniem.

suche minilaby

 

Wiele osób zgrywa od czasu do czasu zawartość kart pamięci do komputera i tam zdjęcia giną w zapomnieniu. Dlatego pomimo rozwoju technologii warto jednak postawić na papier i przenieść na niego swoje fotografie. Aby cieszyć się barwnymi zdjęciami nie musimy udawać się do fotolabu. Wystarczy dobrej jakości drukarka do zdjęć. Tego typu urządzenia nie są drogie, natomiast jakość którą oferują potrafi naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Wybierając odpowiedni model możemy mieć pewność, że nasze fotografie po odpowiedniej obróbce nie będą się różnić od tych oddanych do laboratorium.

 

 

Drukowanie zdjęć na własnym sprzęcie pozwala także oszczędzić sporo czasu. Potrzebny jest jednak papier fotograficzny czyli paper media kit ds620 10×15

Również koszty wydruku jednej kopii są porównywalne w fotolabie i na drukarce domowej.  W fotolabie, który posiada suchy minilab z zastosowaną najnowszą technologią jakość uzyskanych odbitek będzie wyższa niż z domowej drukarki fotograficznej. Decyduje o tym różnica w poziomie technicznego zaawansowania tych urządzeń ale również i jakość nośników eksploatacyjnych wpływających na jakość wydruków.  Technologia cyfrowa chociaż otacza nas, czasem jednak nadal musi polec w starciu ze starym dobrym papierem. Co by nie mówić, nawet najlepsze zdjęcie na ekranie komputera nie cieszy oka tak, jak fotka wydrukowana na błyszczącym lub matowym papierze.